RT8131-50-4M4
DigiKey Part Number
817-RT8131-50-4M4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT8131-50-4M4
Description
CMC 4.4MH 50A 3LN TH NANO
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.4 mH @ 100 kHz 3 Line Common Mode Choke Through Hole 50A DCR
Category
Voltage Rating - AC
600V
Manufacturer
TE Connectivity Schaffner
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Series
Approval Agency
UR
Packaging
Bulk
Features
Nanocrystalline Core
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Filter Type
Power Line
Size / Dimension
2.598" Dia (66.00mm)
Number of Lines
3
Height (Max)
1.654" (42.00mm)
Inductance @ Frequency
4.4 mH @ 100 kHz
Package / Case
Horizontal, 6 PC Pin
Current Rating (Max)
50A