SDI250-24-U-P219
DigiKey Part Number
179-SDI250-24-U-P219-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDI250-24-U-P219
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 250W
Detailed Description
24V 250 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
EDA/CAD Models
SDI250-24-U-P219 Models
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Rectangular, 6 Position
Cord Length
47.2" (1.20m)
Size / Dimension
8.03" L x 3.70" W x 1.71" H (204.0mm x 94.0mm x 43.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CSA, EN, FCC, IEC, PSE, UL
Voltage - Output
24V
Current - Output (Max)
10.4A
Weight
2.3 lbs (1 kg)
Power (Watts)
250 W