L6R250DM-240-C14
DigiKey Part Number
364-1643-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L6R250DM-240-C14
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 250W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V 250 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Applications
Medical
Series
Efficiency
Level VI
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Rectangular, 6 Position
Cord Length
59" (1.50m)
Size / Dimension
8.03" L x 3.70" W x 1.71" H (204.0mm x 94.0mm x 43.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output
24V
Standard Number
Current - Output (Max)
10.4A
Base Product Number
Power (Watts)
250 W