XVM-16R2656-R is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
WEC
In Stock: 9
Datasheet
65 F (EDLC) Supercapacitor 16.2 V Module 22mOhm 1500 Hrs @ 65°C
How to correctly size a Supercapacitor
What is the difference between a battery and a supercapacitor?
XVM-16R2656-R
DigiKey Part Number
283-XVM-16R2656-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XVM-16R2656-R
Description
CAP 65F 0% +20% 16.2V CHASSIS MT
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 65°C
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Termination
Screw Terminals
Series
Mounting Type
Chassis Mount
Packaging
Bulk
Package / Case
Module
Part Status
Active
Lead Spacing
0.846" (21.50mm)
Capacitance
65 F
Size / Dimension
9.291" L x 1.803" W (236.00mm x 45.80mm)
Tolerance
0%, +20%
Height - Seated (Max)
3.051" (77.50mm)
Voltage - Rated
16.2 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
22mOhm