PDRA-120-24 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 179-PDRA-120-24-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PDRA-120-24 |
Description | AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 120W |
Customer Reference | |
Detailed Description | AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 5A |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PDRA-120-24 Models |
Category | Current - Output (Max) 5A |
Manufacturer Bel Power Solutions | Power (Watts) 120W |
Series | Voltage - Isolation 3 kV |
Packaging Bag | Applications ITE (Commercial) |
Part Status Obsolete | Efficiency 92% |
Input Type AC or DC | Operating Temperature -25°C ~ 70°C (With Derating) |
Number of Outputs 1 | Features Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Universal Input |
AC Voltage - Input 85 ~ 264 VAC | Size / Dimension 4.44" L x 1.38" W x 4.92" H (112.7mm x 35.0mm x 125.0mm) |
DC Voltage - Input (Min) 100V | Approval Agency CB Scheme, EN, IEC, UL |
DC Voltage - Input (Max) 370V | Standard Number 55024; 55032 Class A; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3 |
Voltage - Output 1 24V | Base Product Number |