243A10120XE is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 21
Datasheet
Parametric Equivalent
WEC
In Stock: 19
Image for 243A10120XE is not available
243A10120XE
DigiKey Part Number
626-243A10120XE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
243A10120XE
Description
CONN D-SUB
Customer Reference
Detailed Description
Adapter Connector D-Sub, 37 Pin Male To D-Sub, 37 Pin Female Free Hanging (In-Line)
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Shielding
Unshielded
Manufacturer
Amphenol CONEC
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Obsolete
Ingress Protection
IP20
Connector Style
Connector Saver
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Convert To (Adapter End)
D-Sub, 37 Pin Male
Includes
3 pcs - 1 Connector, 2 Jack Screws
Convert From (Adapter End)
D-Sub, 37 Pin Female
Voltage Rating
100 V
Number of Rows
2
Current Rating (Amps)
7.5 A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Housing Color
Silver
Features
Filter
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C