TK099U60Z1,RQ
DigiKey Part Number
264-TK099U60Z1RQTR-ND - Tape & Reel (TR)
264-TK099U60Z1RQCT-ND - Cut Tape (CT)
264-TK099U60Z1RQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK099U60Z1,RQ
Description
N-CH MOSFET, 600 V, 0.099 @10V,
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 25A (Ta) 176W (Tc) Surface Mount TOLL
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
99mOhm @ 8.1A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 930µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
36 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2050 pF @ 300 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
176W (Tc)
Technology
Operating Temperature
150°C
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TOLL
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V