ANT-916-CW-RH
DigiKey Part Number
ANT-916-CW-RH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ANT-916-CW-RH
Description
RF ANT 916MHZ WHIP STR RP-SMA ML
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA ISM, LoRa, Sensor Networks, SigFox Whip, Straight RP-SMA Male Connector Mount
EDA/CAD Models
ANT-916-CW-RH Models
Category
Antenna Type
Whip, Straight
VSWR
1.9
Gain
-1.3dBi
Termination
RP-SMA Male
Frequency Group
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Height (Max)
2.008" (51.00mm)
Frequency (Center/Band)
915MHz
Frequency Range
900MHz ~ 935MHz