ANT-916-CW-RCS
DigiKey Part Number
ANT-916-CW-RCS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ANT-916-CW-RCS
Description
RF ANT 916MHZ WHIP RA RP-SMA MAL
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA ISM, LoRa, Sensor Networks, SigFox Whip, Right Angle RP-SMA Male Connector Mount
EDA/CAD Models
ANT-916-CW-RCS Models
Category
Antenna Type
Whip, Right Angle
VSWR
1.9
Gain
3.3dBi
Termination
RP-SMA Male
Frequency Group
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Height (Max)
2.106" (53.50mm)
Frequency (Center/Band)
915MHz
Frequency Range
886MHz ~ 946MHz