R-78B12-1.0
DigiKey Part Number
945-1046-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R-78B12-1.0
Description
DC DC CONVERTER 12V 12W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Regulator Replacement DC DC Converter 1 Output 12V 1A 16V - 32V Input
EDA/CAD Models
R-78B12-1.0 Models
Category
Current - Output (Max)
1A
Mfr
Power (Watts)
12 W
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Packaging
Tube
Features
OTP, SCP
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Linear Regulator Replacement
Efficiency
96%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
16V
Package / Case
3-SIP Module
Voltage - Input (Max)
32V
Size / Dimension
0.45" L x 0.33" W x 0.69" H (11.5mm x 8.5mm x 17.5mm)