R-78C12-1.0
DigiKey Part Number
945-1392-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R-78C12-1.0
Description
DC DC CONVERTER 12V 12W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Regulator Replacement DC DC Converter 1 Output 12V 1A 15V - 42V Input
EDA/CAD Models
R-78C12-1.0 Models
Category
Current - Output (Max)
1A
Mfr
Power (Watts)
12 W
Packaging
Tube
Features
OTP, SCP
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Linear Regulator Replacement
Efficiency
96%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
15V
Package / Case
3-SIP Module
Voltage - Input (Max)
42V
Size / Dimension
0.46" L x 0.33" W x 0.41" H (11.6mm x 8.5mm x 10.4mm)