PA5001.152NLT
DigiKey Part Number
553-4070-2-ND - Tape & Reel (TR)
553-4070-1-ND - Cut Tape (CT)
553-4070-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA5001.152NLT
Description
FIXED IND 1.5UH 7.6A 23.5 MOHM
Detailed Description
1.5 µH Shielded Molded Inductor 7.6 A 23.5mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
PA5001.152NLT Models
Category
Current - Saturation (Isat)
8A
DC Resistance (DCR)
23.5mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)