AR040600MR-LW100-R
DigiKey Part Number
668-AR040600MR-LW100-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AR040600MR-LW100-R
Description
SPEAKER 600OHM 10MW TOP PT 120DB
Detailed Description
600 Ohms Receiver Speaker 10 mW 100 Hz ~ 10 kHz Top Round
EDA/CAD Models
AR040600MR-LW100-R Models
Category
Power - Rated
10 mW
Power - Max
20 mW
Shape
Round
Material - Cone
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Termination
Wire Leads
Frequency Range
100 Hz ~ 10 kHz
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Frequency - Self Resonant
1kHz
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Impedance
600 Ohms
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Efficiency - dBA
120.00
Distortion Rating
5% Max
Efficiency - Testing
10mm