AR027300MR-R
DigiKey Part Number
668-AR027300MR-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AR027300MR-R
Description
SPEAKER 300OHM 10MW TOP PT 110DB
Detailed Description
300 Ohms Receiver Speaker 10 mW 100 Hz ~ 10 kHz Top Round
EDA/CAD Models
AR027300MR-R Models
Category
Power - Rated
10 mW
Power - Max
30 mW
Shape
Round
Material - Cone
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Termination
Solder Pads
Frequency Range
100 Hz ~ 10 kHz
Size / Dimension
1.126" Dia (28.60mm)
Frequency - Self Resonant
650Hz
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Impedance
300 Ohms
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Efficiency - dBA
110.00
Distortion Rating
5% Max
Efficiency - Testing
1mW/10mm