RV4NAYSD253A
RV4NAYSD253A
RV4NAYSD253A
DigiKey Part Number
RV4N253C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RV4NAYSD253A
Description
POT 25K OHM 2W CARBON LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1 Turns Carbon 2W Solder Lug
Resistance (Ohms)
25k
Tolerance
±10%
Actuator Length
0.875" (22.23mm)
Power (Watts)
2W
Actuator Diameter
0.249" (6.32mm)
Size - Body
Round - 1.120" Dia (28.45mm)