RV4NAYSD502A
RV4NAYSD502A
RV4NAYSD502A
DigiKey Part Number
RV4N502C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RV4NAYSD502A
Description
POT 5K OHM 2W CARBON LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1 Turns Carbon 2W Solder Lug
Resistance (Ohms)
5k
Tolerance
±10%
Actuator Length
0.875" (22.23mm)
Power (Watts)
2W
Actuator Diameter
0.249" (6.32mm)
Size - Body
Round - 1.120" Dia (28.45mm)