A25201-032
DigiKey Part Number
2262-A25201-032-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A25201-032
Description
DRS-32-AA-LT
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount, Right Angle Gold
Category
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Mfr
Termination
Series
Fastening Type
Push-Pull
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
50.0µin (1.27µm)
Connector Type
Insulation Color
Black
Contact Type
Female Socket
Insulation Height
0.170" (4.32mm)
Style
Board to Board
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin-Lead
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Number of Rows
2
Contact Shape
Circular
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)