A24001-012
DigiKey Part Number
2262-A24001-012-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A24001-012
Description
CONNECTOR 12POS PIN MALE W/LATCH
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 12 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
A24001-012 Models
Category
Mounting Type
Mfr
Termination
Solder
Series
Fastening Type
Latch Holder
Packaging
Bag
Insulation Height
0.075" (1.90mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Circular
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
50.0µin (1.27µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin-Lead
Number of Positions
Contact Material
Beryllium Copper
Number of Rows
1
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
3A per Contact