183-025-113R571 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 48
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 376
In Stock: 0
In Stock: 1
EDAC Inc.
EDAC Inc.
Amphenol CS (Commercial Products)
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
183-025-113R571
DigiKey Part Number
183-125ME-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
183-025-113R571
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SOLDER
Detailed Description
EDA/CAD Models
183-025-113R571 Models
Current Rating (Amps)
5A
Backset Spacing
0.590" (14.99mm)
Number of Positions
Features
Board Lock, Grounding Indents
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C