0500588000-05-A8
DigiKey Part Number
0500588000-05-A8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0500588000-05-A8
Description
5" PRE-CRIMP 1852 ORANGE
Customer Reference
Detailed Description
Orange 28 AWG Jumper Lead Socket to Cable (Round) Tin 5.00" (127.00mm)
Category
Wire Gauge
28 AWG
Manufacturer
Molex
Contact Finish
Tin
Series
Color
Orange
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness
35.4µin (0.90µm)
Part Status
Active
Number of Rows
1
Contact End
Socket to Cable (Round)
Number of Conductors
1
Length
5.00" (127.00mm)
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Value Added Item
All prices are in SGD
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
5" PRE-CRIMP 1852 BLACK
In-Stock: 0
5" PRE-CRIMP 1852 BLUE
In-Stock: 0
5" PRE-CRIMP 1852 BROWN
5" PRE-CRIMP 1852 GREEN
5" PRE-CRIMP 1852 RED
Alternate Length
2" PRE-CRIMP 1852 ORANGE
3" PRE-CRIMP 1852 ORANGE
4" PRE-CRIMP 1852 ORANGE
6" PRE-CRIMP 1852 ORANGE
8" PRE-CRIMP 1852 ORANGE