SM8S26A-TP
DigiKey Part Number
SM8S26A-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SM8S26A-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
SM8S26A-TPMSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM8S26A-TP
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO218AB
Customer Reference
Detailed Description
42.1V Clamp 157A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-218AB
Category
Power - Peak Pulse
6600W (6.6kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
157A