SM8S26AHE3-TP
DigiKey Part Number
353-SM8S26AHE3-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM8S26AHE3-TP
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO218AB
Customer Reference
Detailed Description
42.1V Clamp 157A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-218AB
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
157A
Mfr
Power - Peak Pulse
6600W (6.6kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Package / Case
DO-218AB
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V