30KP30A-TP is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 798
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Microchip Technology
Microchip Technology
In Stock: 355
YAGEO
YAGEO
In Stock: 19
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
55.2V Clamp Ipp Tvs Diode Through Hole R-6
Micro Commercial Components Corporate Video
30KP30A-TP
DigiKey Part Number
30KP30A-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
30KP30A-TP
Description
TVS DIODE 30VWM 55.2VC R6
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Peak Pulse
30000W (30kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
R-6, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
33.51V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
55.2V