NANOSMDC050F/13.2-2
DigiKey Part Number
NANOSMDC050F/13.2-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
NANOSMDC050F/13.2-2CT-ND - Cut Tape (CT)
NANOSMDC050F/13.2-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NANOSMDC050F/13.2-2
Description
PTC RESET FUSE 13.2V 500MA 1206
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 13.2V 500 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NANOSMDC050F/13.2-2 Models
Category
Current - Max
100 A
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Time to Trip
100 ms
Series
Resistance - Initial (Ri) (Min)
200 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric), Concave
Type
Polymeric
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Max
13.2V
Thickness (Max)
0.029" (0.74mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
500 mA
Approval Agency
CSA, TUV, UL
Current - Trip (It)
1.1 A