ERFSN050082RZ
DigiKey Part Number
5916-ERFSN050082RZTR-ND - Tape & Reel (TR)
5916-ERFSN050082RZCT-ND - Cut Tape (CT)
5916-ERFSN050082RZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERFSN050082RZ
Description
1206/0.50AMP/08V/T&R/ROHS
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 8V 500 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Category
Time to Trip
100 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min)
150 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
700 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
1206 (3216 Metric), Concave
Voltage - Max
8V
Size / Dimension
0.128" L x 0.065" W (3.25mm x 1.65mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
500 mA
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)
Current - Trip (It)
1 A
Approval Agency
cURus
Current - Max
100 A