SGC3S100
cms-digikey-product-number
2447-SGC3S100TR-ND - Tape & Reel (TR)
2447-SGC3S100CT-ND - Cut Tape (CT)
2447-SGC3S100DKR-ND - Digi-Reel®
cms-manufacturer
cms-manufacturer-product-number
SGC3S100
cms-description
CAP TRIMMER 3-10PF 100V SMD
cms-standard-lead-time
10 Weeks
cms-customer-reference
cms-detailed-description
3 ~ 10pF Trimmer Capacitor 100 V Top Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
cms-product-attributes
cms-filter-similar-products
cms-category
Dielectric Material
Ceramic
Manufacturer
EW Electronics
Q @ Freq
600 @ 1MHz
Series
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Height - Seated (Max)
0.061" (1.54mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Capacitance Range
3 ~ 10pF
Mounting Type
Surface Mount
Adjustment Type
Top
Features
Low Profile
Voltage - Rated
100 V