HCM1305-4R7-R
DigiKey Part Number
283-HCM1305-4R7-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCM1305-4R7-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HCM1305-4R7-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1305-4R7-R
Description
FIXED IND 4.7UH 12A 12.7 MOHM
Detailed Description
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 12 A 12.7mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
27A
DC Resistance (DCR)
12.7mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.524" L x 0.480" W (13.30mm x 12.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)