DSTL-0418-24
DSTL-0418-24
Delta Standard Solenoid Products | Digi-Key Daily
DSTL-0418-24
DigiKey Part Number
1144-1298-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSTL-0418-24
Description
SOLENOID PULL CONTINUOUS 24V
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Continuous Duty Solenoid Closed Frame (Pull), Tubular Type 0.125" (3.18mm) Stroke 24VDC Chassis Mount
EDA/CAD Models
DSTL-0418-24 Models
Category
Power (Watts)
1.4 W
DC Resistance (DCR)
407Ohm
Series
Mounting Type
Chassis Mount
Size / Dimension
0.504" Dia x 0.689" L (12.80mm x 17.50mm)
Diameter - Shaft
0.156" (3.97mm)
Shaft Detail
Round
Duty Cycle
Continuous
Weight
0.029 lb (13.15 g)
Voltage - Rated
24VDC
Base Product Number
Stroke Length
0.125" (3.18mm)