DSML-0224-24
DSML-0224-24
Delta Standard Solenoid Products | Digi-Key Daily
DSML-0224-24
DigiKey Part Number
1144-1324-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSML-0224-24
Description
SOLENOID PULL PULSE 24V
Customer Reference
Detailed Description
Pulse Duty Solenoid Open Frame (Pull) Type 0.200" (5.08mm) Stroke 24VDC Chassis Mount
EDA/CAD Models
DSML-0224-24 Models
Category
Power (Watts)
13 W
DC Resistance (DCR)
44Ohm
Termination Style
Wire Leads
Size / Dimension
0.910" L x 0.280" W x 0.330" H (23.11mm x 7.11mm x 8.38mm)
Diameter - Shaft
0.130" (3.30mm)
Type
Open Frame (Pull)
Shaft Detail
Round
Duty Cycle
Pulse
Weight
0.012 lb (5.44 g)
Voltage - Rated
24VDC
Base Product Number
Stroke Length
0.200" (5.08mm)