MH1608-600T
DigiKey Part Number
118-MH1608-600TTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MH1608-600TCT-ND - Cut Tape (CT)
118-MH1608-600TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MH1608-600T
Description
FERRITE BEAD 60 OHM 0603 1LN
Detailed Description
60 Ohms @ 100 MHz 1 Power, Signal Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 3A 40mOhm
Category
Current Rating (Max)
3A
DC Resistance (DCR) (Max)
40mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Height (Max)
0.039" (1.00mm)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
60 Ohms @ 100 MHz