ACMS160808A600
DigiKey Part Number
5262-ACMS160808A600TR-ND - Tape & Reel (TR)
5262-ACMS160808A600CT-ND - Cut Tape (CT)
5262-ACMS160808A600DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACMS160808A600
Description
FERRITE BEAD 60 OHM 0603 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 3A 40mOhm
Category
Current Rating (Max)
3A
Manufacturer
Max Echo
DC Resistance (DCR) (Max)
40mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
60 Ohms @ 100 MHz