243A10120XE | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 626-243A10120XE-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 243A10120XE |
Description | CONN D-SUB |
Customer Reference | |
Detailed Description | Adapter Connector D-Sub, 37 Pin Male To D-Sub, 37 Pin Female Free Hanging (In-Line) |
Category | Shielding Unshielded |
Manufacturer Amphenol CONEC | Shell Material, Finish Steel, Tin Plated |
Series | Contact Finish Gold |
Packaging Bulk | Contact Finish Thickness Flash |
Part Status Obsolete | Ingress Protection IP20 |
Connector Style Connector Saver | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Convert To (Adapter End) D-Sub, 37 Pin Male | Includes 3 pcs - 1 Connector, 2 Jack Screws |
Convert From (Adapter End) D-Sub, 37 Pin Female | Voltage Rating 100 V |
Number of Rows 2 | Current Rating (Amps) 7.5 A |
Mounting Type Free Hanging (In-Line) | Housing Color Silver |
Features Filter | Operating Temperature -25°C ~ 105°C |