RAC15-K/480 Series High Power Density AC/DC Modules
Image of RECOM's RAC15-K/480 Series High Power Density AC/DC ModulesRECOM Power’s RAC15-K/480 series AC/DC modules feature an ultra-wide input range of 100 VAC to 480 VAC. They are specially designed for harsh industrial conditions of overvoltage category OVC III and pollution degree PD3 in both single-phase and phase-to-phase power connections of Class II designed. These complete power supplies can operate over a wide temperature range of -40°C to +90°C (up to +70°C without derating) after the addition of an external fuse. They offer limited power source (LPS) outputs with continuous overcurrent protection (OCP) and emission Class B EMC compliance in potential free configuration exits.
RAC15-K/480 Derating Graph
    Image of RECOM's RAC15-K/480 Derating Graph
RAC15-K/480 Efficiency Graph
    Image of RECOM's RAC15-K/480 Efficiency Graph
Features
  • Tiny footprint
  • OVC III and PD3 up to 5,000 m altitude
  • Input range: 85 VAC to 528 VAC
  • Operating temperature: -40°C to +90°C
  • LPS outputs
  • EN 55032 Class B; floating outputs
  • No load power consumption <0.3 W