RAC15-24SK/480
DigiKey Part Number
945-RAC15-24SK/480-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC15-24SK/480
Description
AC/DC CONVERTER 24V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 625mA 85 ~ 528 VAC Input
EDA/CAD Models
RAC15-24SK/480 Models
Category
Applications
ITE (Commercial), Laboratory
Features
Baseplate
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Packaging
Tube
Efficiency
87%
Part Status
Active
Package / Case
4-DIP Module
Size / Dimension
2.07" L x 1.57" W x 1.00" H (52.5mm x 40.0mm x 25.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 528 VAC
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
61010-1; 62368-1
Current - Output (Max)
625mA
Line Regulation
±2%
Power (Watts)
15 W
Load Regulation
2%