REC6-1215DRW/R10/A
DigiKey Part Number
945-1896-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REC6-1215DRW/R10/A
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 6W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 200mA, 200mA 9V - 18V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
REC6-1215DRW/R10/A Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Show Empty Attributes
Category
Current - Output (Max)
200mA, 200mA
Mfr
Power (Watts)
6 W
Series
Voltage - Isolation
10 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial), Medical
Part Status
Active
Features
SCP
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C
Number of Outputs
2
Efficiency
82%
Voltage - Input (Min)
9V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
18V
Package / Case
24-DIP Module, 7 Leads
Voltage - Output 1
Size / Dimension
1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)