REC6-0505SRW/R10/A
DigiKey Part Number
945-1174-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REC6-0505SRW/R10/A
Description
DC DC CONVERTER 5V 6W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 1A 4.5V - 9V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
REC6-0505SRW/R10/A Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Show Empty Attributes
Category
Power (Watts)
6 W
Mfr
Voltage - Isolation
10 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Packaging
Tube
Features
SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C
Type
Isolated Module
Efficiency
77%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
4.5V
Package / Case
24-DIP Module, 7 Leads
Voltage - Input (Max)
9V
Size / Dimension
1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
1A