VCS100US24
DigiKey Part Number
1470-2280-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VCS100US24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 100W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
87%
Packaging
Box
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
6.26" L x 3.87" W x 1.65" H (159.0mm x 98.2mm x 42.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
Current - Output 1
4.17 A