VCB60US48
DigiKey Part Number
1470-VCB60US48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VCB60US48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 305 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VCB60US48 Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
85%
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C (With Derating)
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.01" H (101.6mm x 50.8mm x 25.7mm)
Voltage - Input
90 ~ 305 VAC
Approval Agency
CB, CE, UKCA, UL
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
60335-1; 60950-1; 62368-1
Current - Output 1
1.25 A