CCB250PS15
DigiKey Part Number
1470-4408-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCB250PS15
Description
AC/DC CONVERTER 15V 251W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 15V 80 ~ 275 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
95%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
6.00" L x 4.00" W x 1.50" H (152.4mm x 101.6mm x 38.1mm)
Voltage - Input
80 ~ 275 VAC
Approval Agency
CB, TUV, UL
Voltage - Output 1
15V
Standard Number
Current - Output 1
16.7 A