XL-1608UPC-06
DigiKey Part Number
5962-XL-1608UPC-06TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XL-1608UPC-06
Description
CHIP LED 0603 PINK SMD
Customer Reference
Detailed Description
Pink LED Indication - Discrete 3V 0603 (1608 Metric)
Category
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Mfr
Lens Size
1.17mm x 0.80mm
Series
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Test
20mA
Part Status
Active
Viewing Angle
120°
Color
Mounting Type
Configuration
Independent
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Lens Color
Pink
Size / Dimension
1.60mm L x 0.85mm W
Lens Transparency
Diffused
Height (Max)
0.85mm