WMC-6-18-20DB-S
DigiKey Part Number
5849-WMC-6-18-20DB-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WMC-6-18-20DB-S
Description
COUPLER 20 DB 6-18 GHZ SMA
Customer Reference
Detailed Description
RF Directional Coupler Cellular, Military 6GHz ~ 18GHz 20dB 50W Module, SMA Connectors
Category
Applications
Cellular, Military
Manufacturer
Werbel Microwave LLC
Insertion Loss
0.65dB
Series
Power - Max
50W
Packaging
Retail Package
Isolation
36dB
Part Status
Active
Return Loss
20dB
Coupler Type
Standard
Package / Case
Module, SMA Connectors
Frequency
6GHz ~ 18GHz