MB60S15K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
SL POWER / Advanced Energy
In Stock: 0
Datasheet
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 24
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 1 Output 15V 90 ~ 264 VAC Input
MB60S Series
MB60S15K
DigiKey Part Number
271-2840-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MB60S15K
Description
AC/DC CONVERTER 15V 60W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Applications
Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
85%
Packaging
Box
Operating Temperature
-10°C ~ 80°C (With Derating)
Part Status
Obsolete
Features
Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.00" L x 2.00" W x 1.00" H (76.2mm x 50.8mm x 25.4mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE
Voltage - Output 1
15V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
4 A