SIHF12N60E-E3 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 0
Similar
In Stock: 334
Datasheet
In Stock: 208
Datasheet
In Stock: 0
onsemi
In Stock: 67
onsemi
In Stock: 948
In Stock: 78
Infineon Technologies
Infineon Technologies
In Stock: 500
N-Channel 600 V 12A (Tc) 33W (Tc) Through Hole TO-220 Full Pack
SIHF12N60E-E3
DigiKey Part Number
SIHF12N60E-E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIHF12N60E-E3
Description
MOSFET N-CH 600V 12A TO220
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
58 nC @ 10 V
Packaging
Bulk
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
937 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
33W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220 Full Pack
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
380mOhm @ 6A, 10V