ALSR03R3000FE12
DigiKey Part Number
ALSR3F-.30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALSR03R3000FE12
Description
RES 0.3 OHM 3W 1% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
300 mOhms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Wirewound
EDA/CAD Models
ALSR03R3000FE12 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Moisture Resistant
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 250°C
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.180" Dia x 0.500" L (4.57mm x 12.70mm)