OPB100-EZ
DigiKey Part Number
365-1626-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OPB100-EZ
Description
SENSOR OPT SLOT PHOTOTRANS MODUL
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Optical Sensor Through-Beam 12" (304.8mm) Phototransistor Module, Pre-Wired
Category
Current - Collector (Ic) (Max)
50 mA
Manufacturer
TT Electronics/Optek Technology
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
30 V
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Snap-In
Sensing Distance
12" (304.8mm)
Package / Case
Module, Pre-Wired
Sensing Method
Through-Beam
Type
Unamplified
Output Configuration
Phototransistor
Base Product Number
Current - DC Forward (If) (Max)
100 mA