THM 60-4813WI is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Recom Power
In Stock: 2
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 4A 18V - 75V Input
THM 60-4813WI
DigiKey Part Number
1951-THM60-4813WI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THM 60-4813WI
Description
60W MEDICAL DC/DC CONVERTER ISOL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
THM 60-4813WI Models
Category
Voltage - Isolation
5 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
90%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Quarter Brick
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Supplier Device Package
Quarter Brick
Voltage - Output 1
Approval Agency
CB, cURus
Current - Output (Max)
4A
Standard Number
60601-1; 62368-1
Power (Watts)
60 W