TEP 200-7212UIR
DigiKey Part Number
1951-TEP200-7212UIR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TEP 200-7212UIR
Description
200W HALF-BRICK DC/DC CONVERTER
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 16.8A 14V - 160V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TEP 200-7212UIR Models
Category
Voltage - Isolation
3 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Railway
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Efficiency
93%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Half Brick
Voltage - Input (Min)
14V
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.51" H (61.0mm x 57.9mm x 13.0mm)
Voltage - Input (Max)
160V
Supplier Device Package
Half Brick
Voltage - Output 1
Approval Agency
CB, cURus
Current - Output (Max)
16.8A
Standard Number
Power (Watts)
202 W