SIL-1A24H
DigiKey Part Number
3008-SIL-1A24H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIL-1A24H
Description
3KV/2.5A HIGH VOLTAGE REED RELAY
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Reed Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Category
Coil Current
12 mA
Manufacturer
Toward Technologies, Inc.
Coil Type
Non Latching
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
2.4 VDC
Mounting Type
Through Hole
Operate Time
1 ms
Coil Voltage
24VDC
Release Time
0.25 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
1 A
Coil Resistance
2 kOhms
Switching Voltage
1000VDC - Max