LED50W-142-C0350
DigiKey Part Number
1121-1078-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LED50W-142-C0350
Description
LED DRIVR CC AC/DC 47-142V 350MA
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
350mA 71 ~ 142V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
EDA/CAD Models
LED50W-142-C0350 Models
Category
Current - Output (Max)
350mA
Power (Watts)
50 W
Ratings
IP66
Operating Temperature
-30°C ~ 65°C
Efficiency
89%
Type
Constant Current
Size / Dimension
7.64" L x 1.69" W x 0.98" H (194.0mm x 43.0mm x 25.0mm)
Approval Agency
CE, cULus
Voltage - Input (Min)
90VAC
Voltage - Input (Max)
305VAC
Base Product Number
Voltage - Output
71 ~ 142V