LED50W-048-C1050-D
DigiKey Part Number
1121-1303-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LED50W-048-C1050-D
Description
LED DRIVER CC AC/DC 16-48V 1.05A
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.05A 24 ~ 48V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
EDA/CAD Models
LED50W-048-C1050-D Models
Category
Current - Output (Max)
1.05A
Power (Watts)
50 W
Series
Dimming
Analog
Ratings
IP66
Operating Temperature
-30°C ~ 60°C
Type
Constant Current
Efficiency
88%
Size / Dimension
7.64" L x 1.69" W x 0.98" H (194.0mm x 43.0mm x 25.0mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
CE, cULus
Voltage - Input (Max)
305VAC
Voltage - Output
24 ~ 48V